نمونه های قرآنی در توصیف بهشتیان درسوره الدهر

ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجها کافورا عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا ... 89 و نکوکاران عالم ( که مصداق اعلایشان ائمه معصومین ( س ) هستند ) در بهشت از شرابی نوشند که طبعش در لطف و رنگ و بوی ، کافور است . از چشمه گوارایی که از آن بندگان خاص خدا می نوشند که به اختیارشان هر کجا خواهند جاری می شود . زیرا آن بندگان نیکو به عهد و نذر خود وفا می کنند و از قهر خدا در روزی که شر و سختیش همه اهل محشر را فرا می گیرد ، می ترسند .
 و هم بر دوستی خدا به فقیر و اسیر و یتیم طعام می دهند . و گویند ما فقط برای رضای خدا به شما طعام می دهیم و از شما هی‍ پاداش و سپاسی هم نمی طلبیم . ما از قهر پروردگار خود ، به روزی که از رنج و سختی آن رخسار خلق درهم و غمگین است ، می ترسم . و خداوند هم آنها را از شر و آفت آن روز ، محفوظ داشت و به آنها روی خندان و دل شادمان عطا فرمود . و پاداش آن صبر کامل ( بر ایثار ) شان ، باغ بهشت و لباس حریر مرحمت فرمود . که در آن بهشت بر تخت های ( عزت ) تکیه زنند و در آنجا نه آفتابی ( سوزان ) بینند و نه سرمای زمهریر ( آزار دهنده ) و سایه درختان بهشتی بر سر آنها و میوه هایش در دسترش و در اختیار آنهاست . ( و ساقیان زیبای حور و غلمان ) با جامهای سیمین و کوزه های بلورین بر آنها دور زنند . که آن بلورین کوزه ها به رنگ نقره خام و به اندازه و تناسب اهلش مقدر گردیده است . و آنجا شرابی که طبعش ( چون ) زنجبیل گرم و عطرآگین است ، به آنها بنوشانند . و آنجا ( 89 - دهر . 5 - 22 . )


چشمه ای است که سلسبیلش نامند . و دور آن بهشتیان نوجوانانی که تا ابد نوجوان و خوش سیما هستند به خدمت می گردند که اگر بر آنها بنگری گمان بری که لولو منثورند . و چون آن جایگاه نیکو را مشاهده کنی ، عالمی پر نعمت و کشوری بی نهایت بزرگ خواهی یافت . بر دوش و بالای بهشتیان ، لباس های لطیف و دیبای سبز و سطبر است و بر دستهاشان دستنبد نقره فام . خدایشان ، شرابی پاک و گوارا بنوشاند . این بهشت بدین نعمت و عظمت به حقیقت ، پاداش شماست وسعیتان مشکور و مقبول است .

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد