نمونه های قرآنی در توصیف بهشتیان درسوره الواقعه

و کنتم ازواجا ثلاثه فاصحاب المیمنه ما اصحاب المیمنه ... 88 ( در قیامت ) شما خلایق به سه دسته مختلف می شوید . گروهی راستان . که اصحاب یمین باشند که چقدر حالشان ( در بهشت ابد ) نیکوست . و گروهی ناراستان که اصحاب شومی و شقاوتند که چقدر روزگارشان ( در دوزخ ) سخت است .
 ( وطایفه سوم ) آنانکه در ایمان از همه پیشی جستند ( و در اطاعت خدا و رسول ) مقام تقدم یافتند . آنها به حقیقت مقربان درگاهند . آنها در بهشت پر نعمت جاودانی متنعمند . آنها جمعی بسیار از امم پیشینیان هستند . وعده قلیلی از متاخرین یعنی ( امت محمد ( ص ) در آخرالزمان اند ) . آنان در بهشت بر سریرهای زربفت مرصع تکیه زنند همه با دوستان و یاران رو به روی یکدیگر بر آن سریرها می نشینند . و پسرانی که حسن جوانیشان ابدی است گرد آنها به خدمت می گردند . با کوزه های ( بلورین ) و مشروبه های ( زرین ) و جامهای پر از شراب ناب ( بر آنان دور می زنند ) . نه هرگز درد سری باشد و نه سستی عقل و رنج خمار ،کشند . و میوه خوش از آنچه که برگزینند . و گوشت مرغان از هر غذا که مایل باشند . و زنان سیه چشم زیبا . که در نظافت چون در لولو مکنون بر آنها مهیاست . این نعمتهای الهی پاداش اعمال آن بهشتیان است . نه آنجا هی‍چ حرف لغو و بیهوده شنوند و نه به یکدیگر ( 88 - واقعه ، 7 - 4. . )

خرده گیری و گناهی بر بندند . و جز سلام و تحیت و احترام ، بهم نگویند و نشنوند . و راستان و اصحاب یمین ، چه خوش روزگارند اصحاب یمین . در سایه درختان سدر پر میوه بی خار . و درختان پر برگ سایه دار . در سایه بلند درختان . و در اطراف نهر آبهای زلال . و میوه های بسیار . که هی‍ وقت منقطع نشوند و هیچکس بهشتیان را از آن میوه ها منع نکند . و فرشهای پر بها ( یا زنان زیبا ) . که ما آنها را در کمال حسن بیافریده ایم . و همیشه آن زنان را باکره گردانیده ایم . ( زنانی که ) شوهر دوست و باهم هم سن و سالند . ( این نعمتهای بهشتی ) مخصوص اصحاب یمین است . که جمعی از پیشینیان . و جمعی از امت رسول آخر زمان هستند .

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد